Najniższa krajowa w Niemczech – ile wynosi w 2022 roku?
Kwestia płacy minimalnej w Niemczech zmienia się dynamicznie w ciągu tego roku. Od początku 2022 ustawowa stawka minimalna wynosi tam 9,82 euro, jednak wraz z nadejściem czerwca wzrośnie ona aż do 10,45 euro. Nie jest to koniec zmian, ponieważ październik przyniesie podwyższenie jej do 12 euro. Jeśli pracujesz w Niemczech albo zastanawiasz się nad przeprowadzką tam, poznaj realia związane z pensjami pracowników.
Najniższa krajowa w Niemczech – ile wynosi w 2022 roku?
Płaca minimalna, czyli Mindestlohn rośnie regularnie od lipca 2021 roku. Nowo utworzony rząd koalicji zapowiedział, że to nie koniec i jeszcze w roku 2022 dojdzie do podwyższenia stawki za godzinę do 12 euro brutto. Taka wizja bardzo kusi obecnych, ale także nowych pracowników. Jednak czy wszyscy mają takie same uprawnienia oraz szanse, by skorzystać z nowego wynagrodzenia? Niezależnie, czy mowa jest o pracownikach z Niemiec, czy tych z zagranicy (np. z Polski), osobach pracujących sezonowo bądź zatrudnionych w ramach „Minijob” albo praktykantach – mają oni prawo uzyskania minimalnej płacy na terenie całych Niemiec. Przy tym warto wiedzieć, że możliwość ta przysługuje praktykantom wyłącznie wtedy, gdy wykonują oni praktyki dobrowolne w ramach kształcenia uniwersyteckiego bądź zawodowego, a okres pracy wynosi więcej niż 3 miesiące. Ponadto wynagrodzenie minimalne przysługuje praktykantom-absolwentom, czyli osobom, które mają wykształcenie wyższe lub zawodowe.
Są jednak przypadki, w których płaca minimalna w Niemczech w ogóle nie wchodzi w grę. Tutaj mowa o grupach osób takich jak:
- osoby, które nie ukończyły 18 lat i nie mają wykształcenia zawodowego;
- osoby bezrobotne długotrwałe – tu przez czas pierwszych sześciu miesięcy zatrudnienia nie ma możliwości uzyskania stawki minimalnej;
- osoby niepełnosprawne, które są zatrudnione w warsztatach dla niepełnosprawnych;
- wolontariusze;
- osoby wykonujące praktykę przez okres mniej niż 3 miesięcy.
Branżowe płace minimalne
Co ciekawe, w pewnych branżach obowiązują inne płace minimalne. Wynika to z działalności związków zawodowych oraz układów zbiorowych. Te występują ponad ustawowymi stawkami minimalnymi. Pracownicy mają wyższe wynagrodzenie za każdą godzinę wykonanej pracy niezależnie od osiągniętej wydajności. Tutaj stawki jednak mogą się różnic w zależności od stopnia wykwalifikowania oraz obszaru Niemiec, gdzie jest zatrudniona dana osoba. Zdarza się, że inna jest płaca minimalna dla danej branży w zachodniej części Niemiec, a inna we wschodniej.
Dla przykładu mowa o takich stawkach jak:
- pracownicy opieki – 12 euro
- wykwalifikowani pracownicy opieki – 15 euro
- dekarze – 13 euro
- wykształceni dekarze – 14,50 euro
- malarz – 11,40 euro
- malarz z kwalifikacjami – 13,80 euro
To tylko część przykładów, które pokazują, że płaca minimalna różni się w danych branżach i również w kontekście stopnia wykształcenia.
Problem z wynagrodzeniem w Niemczech – co robić?
Pracujesz w Niemczech i pomimo obowiązującego prawa Twoje wynagrodzenie jest niższe, niż przewiduje ustawa bądź układ zbiorowy? A może pracodawca zastrzega sobie, że jako obcokrajowiec nie możesz otrzymywać płacy minimalnej? Jeśli jesteś w takiej sytuacji, nie wahaj się i jak najszybciej udaj się do prawnika, który pomoże w skutecznym i zadowalającym rozwiązaniu tego problemu. W takim przypadku warto znaleźć kancelarię prawną, która oferuje szerokie doradztwo i pomoc w języku polskim. To znacznie ułatwi komunikację i skróci czas działania. Jeśli potrzebujesz specjalisty znającego się na niemieckim prawie pracy, zapraszamy do kontaktu.
Źródło zdjęcia: www.pexels.com