Zwrot podatku w Niemczech – ile można dostać? Ile trzeba czekać?

Właśnie zabierasz się za rozliczenie podatku w Niemczech i zastanawiasz się, jak wygląda cały proces, terminy oraz czy masz szansę na otrzymanie jego zwrotu? Przybliżamy kilka istotnych kwestii na ten temat, aby jak najbardziej ułatwić Ci rozliczenie się z niemieckim urzędem skarbowym. Miej to za sobą szybko i bezproblemowo.

Jakie są rodzaje rozliczeń podatkowych w Niemczech?

Rozliczając dochód z Niemiec, trzeba mieć na uwadze, że wyliczenia dzielą się na dwa typy – ograniczone oraz nieograniczone. 

  • Rozliczenie podatkowe ograniczone – można je znaleźć pod niemieckim terminem „beschränkte Steuerpflicht”. Ten rodzaj dotyczy osób, które legalnie pracowały w Niemczech przez okres nie dłuższy niż 183 dni. Ponadto warunkiem, jaki należy spełnić, jest fakt, że suma opodatkowanych przychodów na jedną osobę nie może przekraczać w żaden sposób równowartości 90% ogólnych dochodów. Zatem można śmiało przyznać, że rozwiązanie to nie należy do zbyt korzystnych. Wszystko dlatego, że urząd skarbowy nie jest w stanie naliczyć żadnych ulg, które mogłyby sprawić, że zwrot podatku będzie bardziej atrakcyjny. Ponadto warto wiedzieć, że rozliczenie podatkowe ograniczone nie może być wykonywane wspólnie z małżonkiem.
  • Rozliczenie podatkowe nieograniczone – czyli inaczej „unbeschränkte Steuerpflicht” dotyczy z kolei osób, które pracowały w Niemczech przez okres dłuższy niż 183 dni. Jest ono lepszą opcją, ponieważ umożliwia ubieganie się o rozmaite udogodnienia w postaci np. ulg związanych z kosztami utrzymania, a nawet dojazdu do pracy. W tym przypadku ważne jest, aby zbierać wszystkie paragony, które mogą udokumentować wydatki. 

Ile czeka się na otrzymanie zwrotu podatków w Niemczech?

Steuererklärung, czyli deklaracja podatkowa w Niemczech, wywołuje wiele pytań wśród Polaków pracujących na zachód od Polski. Przede wszystkim kwestią budzącą wątpliwości jest to, jak długo trzeba czekać na zwrot podatku? W tym przypadku odpowiedź może nie być zadowalająca dla wszystkich, ponieważ tak naprawdę czas oczekiwania jest zależny od wielu czynników.

Warto mieć na uwadze, że im szybciej rozliczymy się z urzędem skarbowym (Finanzamt), tym wcześniej dokument będzie rozpatrzony, a zwrot podatku przekazany na konto. Mimo to widełki czasowe określa się jako okres od 3 do 6 miesięcy oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku, licząc od chwili, gdy złożone będą wszystkie dokumenty – tu warto dodać: poprawnie wypełnione i kompletne. W Niemczech nie ma wyznaczonego ustawowego terminu, który przewidywałby maksymalny czas podjęcia decyzji i wysłania pieniędzy. Dlatego może budzić to nieco zniecierpliwienia u Polaków, którzy są przyzwyczajeni do polskich zasad.

Zwrot podatku w Niemczech – ile wynosi?

Jeśli chodzi o kwestię wysokości zwrotu podatków, to jest ona zależna od obecnych zarobków danej osoby. Reguła jest jasna – im większe wynagrodzenie, tym wyższe są zaliczki podatkowe, które odprowadza się do urzędu. Co za tym idzie, zwrot także będzie bardziej satysfakcjonujący. Mówi się, że średni zwrot w Niemczech za wykonywaną pracę wynosi 936 euro. Wpływ na to ma również dochód w Polsce i ocena sytuacji rodzinnej podatnika.