Praca w Niemczech – jakie dokumenty? Sprawdź, czego potrzebujesz
Przygotowanie się do podjęcia pracy w Niemczech, to pierwszy, a zarazem najważniejszy, krok. Zorganizowanie najpotrzebniejszych rzeczy pozwoli uniknąć zamieszania, które często pojawia się w przypadku podjęcia nowej pracy, zwłaszcza za granicą. Część zabieranych ze sobą przedmiotów zdaje się być oczywista, jednak nietrudno zderzyć się z wymogami, które mogą zaskoczyć nawet tych, którzy niejeden wyjazd mają już za sobą.
Podstawowe dokumenty, bez których nie sposób podjąć się pracy
Na początku trzeba wspomnieć, że wiele zależy od sytuacji i okoliczności, w jakich nowy pracownik podejmuje pracę. Jeśli wszystkie formalności będą dopięte na ostatni guzik jeszcze w Polsce, część dokumentów będzie najprawdopodobniej zbędna. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w razie niespodziewanych wydarzeń losowych, mieć je ze sobą.
W dzisiejszych czasach nie sposób znaleźć pracę bez CV. Nie inaczej wygląda ta kwestia w Niemczech. Zawsze warto mieć je ze sobą, najlepiej zarówno w języku polskim, jak i niemieckim. Startując na stanowisko wymagające posiadania specjalnych uprawnień, należy bezwzględnie przygotować wszystkie certyfikaty, potwierdzające nabyte umiejętności. Przy podpisywaniu umowy wymagane będą także dokumenty potwierdzające tożsamość pracownika. Dowód osobisty i paszport przydadzą się także w trakcie podstawowych kwestiach urzędowych.
Zobacz również: Formalności dla polskich pracowników w Niemczech – co musisz wiedzieć
Nie jest to pierwszy wyjazd do pracy w Niemczech? Sprawdź, czego jeszcze potrzebujesz!
Jeśli pracownik miał okazję w przeszłości pracować na terenie Niemiec, istnieje już w tamtejszych bazach danych. Co za tym idzie — już raz podlegał opodatkowaniu, posiadał ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne. Nie zachodzi więc konieczność uzupełniania tych danych raz jeszcze. Trzeba jednak posiadać przy sobie stosowne dokumenty, potwierdzające figurowanie w systemie.
Nie ma ich zbyt wiele, wystarczą zaledwie trzy numery, aby uniknąć problemów. Pierwszym z nich jest numer identyfikacji podatkowej (Steuer-ID/ Steueridentifikationsnummer), drugi to numer ubezpieczenia zdrowotnego i kasy chorych, pod jaką podlegał pracownik (Krankenversicherungsnummer, Krankenkasse), z kolei trzeci dotyczy ubezpieczenia społecznego (Sozialversicherungsnummer).
Pozostałe zaświadczenia, pozwalające szybko domknąć wiele formalności
Poza tymi najbardziej oczywistymi dokumentami, warto zadbać o odpowiednie zaświadczenia. Dzięki nim, pracownik będzie mógł skorzystać z dodatkowych benefitów i form wsparcia finansowego. Konieczne będzie zorganizowanie ich jeszcze podczas pobytu w Polsce, ponieważ często wiąże się to z obowiązkiem odwiedzenia kilku urzędów.
Jeśli kandydat pozostaje w związku małżeńskim, przydatny będzie akt jego zawarcia. Podobnie rzecz wygląda w przypadku osób posiadających dzieci, tutaj dobrze mieć ze sobą ich akty urodzenia. W przypadku kierowców, warto pamiętać o prawie jazdy. Nawet jeśli nie planuje się podróży własnym samochodem, może przydać się z czasem. Aby otrzymać wypłatę na konto, trzeba posiadać numer swojego rachunku bankowego. W przypadku konta założonego w Polsce, pracodawcy trzeba dostarczyć także SWIFT oraz BIC.
Zdjęcie wpisu: Dusan Petkovic / Shutterstock