Co zrobić w przypadku, jeżeli pracodawca niemiecki każe Ci sporządzać fałszywą dokumentację lub łamać inne przepisy?

Jesteś kierowcą, który pracuje dla niemieckiego pracodawcy? Znaj swoje prawa i wiedz, jak należy reagować w sytuacjach, kiedy każe Ci on łamać przepisy czy sporządzać fałszywą dokumentację. To niezwykle ważne, ponieważ w grę wchodzi nie tylko przestrzeganie prawa, ale także zadbanie o własne bezpieczeństwo oraz komfort. Podpowiadamy, o czym musisz wiedzieć, jeśli chodzi o niemiecki kodeks pracy.

Presja ze strony niemieckiego pracodawcy – reaguj na te sytuacje

Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy to kierowca odbiera telefon od swojego przełożonego i jest poddawany presji z jego strony. Choć to niedopuszczalna postawa ze strony pracodawców, to okazuje się, że pozwalają oni sobie na taką swobodę i namawianie do łamania zasad. Jeśli jesteś ofiarą takiego zachowania, jak najszybciej podejmij działania, aby egzekwować swoje prawa.

Podczas rozmowy telefonicznej kierownik każe Ci spać w ciężarówce przez kilka dni, nie zapewniając tym samym odpowiedniego noclegu? Przełożony odmawia nagle zaplanowanego urlopu, na który wyraził zgodę? Pracodawca mówi, że musisz pracować dłużej, co jest wbrew przepisom, dlatego namawia Cię do nieużywania symbolu koperty? Każda z tych sytuacji budzi sporo zastrzeżeń. Niestety rozmawiając przez telefon, jesteśmy poddawani presji ze strony osoby przełożonej i często nie jesteśmy w stanie w ogóle udowodnić, że ją odbyliśmy. Dlatego warto zadziałać choćby poprzez zaprotokołowanie firmie danego zdarzenia i próbę napisania wiadomości, opisującej zaistniałą rozmowę. Nie da się ukryć, że jest to bardzo ważne, ponieważ wszelkie dowody są pomocne, gdy dochodzi do kontroli, negocjacji czy dochodzenia sądownie wynagrodzenia.

Prawa dotyczące wynagrodzenia

Pamiętaj, że Niemcy to kraj, w którym obowiązuje ustawowa płaca minimalna. Od października 2022 roku jest to 12 euro brutto za godzinę. Jednak w innych krajach Unii Europejskiej kwota różni się od tej niemieckiej. Dla przykładu Holandia oferuje pracownikom 14,65 euro brutto za przepracowaną godzinę. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ jeśli jeździsz na trasach międzynarodowych, to pracodawca musi zagwarantować Ci wynagrodzenie, które obowiązuje w danym kraju. Stąd też od lutego 2022 każdy kierowca, przekraczając granice, musi rejestrować na tachografie wjazd do innego kraju. To sposób na to, aby pracodawca przestrzegał wypłacania odpowiedniego wynagrodzenia, które nam się należy.

Zdarza się, że przełożeni nie płacą za pełnie 13-15 godzin pracy ani czas dyspozycyjności. Taka sytuacja w ogóle nie powinna mieć miejsca, a jednak zdarza się często. Dlatego, aby nie stać się ofiarą opieszałości pracodawców, warto skrupulatnie dokumentować swój czas pracy. Szczególnie że w Niemczech możliwe jest wystąpienie o wypłatę wynagrodzenia, którego się nie otrzymało przez okres do 3 lat. Takie zapisy mają zastosowanie, jeśli nie określono inaczej w umowach.

Odpowiednia dokumentacja czasu pracy

Pamiętaj, że tachograf jest jednym z przyrządów kontrolnych, jednak niejedynym. Stosuj symbol łóżka oraz koperty w odpowiednich sytuacjach. W pierwszym przypadku wszystkie czynności zarejestrowane pod symbolem łóżka nie muszą być wynagrodzone przez pracodawcę. Jednak zaliczają się w to wyłącznie sytuacje:

  • ustawowo przewidzianej przerwy: przy pracy 6-9h minimalna przerwa to 30min, przy pracy powyżej 9h – minimalna przerwa to 45min
  • dziennego czasu odpoczynku, który trwa 9 bądź 11 godzin,
  • tygodniowy czas odpoczynku od 24 do 45 godzin,
  • dni urlopu i dni chorobowe.

W każdym innym przypadku pracodawca jest zobligowany wypłacić Ci należytą kwotę wynagrodzenia – nawet jeśli korzystasz z symbolu koperty, czyli pozostajesz do dyspozycji pracodawcy.