Co to znaczy pracownik najemny w Niemczech?
Każda osoba, która podjęła już w swoim życiu przynajmniej jedną pracę, doskonale wie o tym, że funkcjonują różnorodne formy zatrudnienia. O ile terminy takie jak umowa na czas określony bądź nie, umowa zlecenie czy o dzieło są w miarę jasne i znane wszystkim, o tym hasło, jakim jest praca najemna, może powodować wiele pytań. Dlatego wyjaśniamy, co ona oznacza, kim jest pracownik najemny i jakie wiążą się z tym korzyści.
Praca najemna i pracownik najemny – co się kryje pod tym pojęciem?
Na samym początku skupimy się na ogólnej terminologii, by lepiej zrozumieć obszar, w którym się poruszamy. Profesjonalna definicja pracy najemnej mówi, że ma się z nią do czynienia w momencie, gdy czynności zawodowe są wykonywane przez pracowników w danej firmie. Termin nie obejmuje jednak właścicieli przedsiębiorstw.
Prawo unijne doprecyzowuje i wyjaśnia, kim jest pracownik najemny. To nikt inny jak osoba, która jest ubezpieczona i wykonuje pracę na terenie danego kraju pod nadzorem innego człowieka. Dodatkowo podlega ona ustawodawstwu państwa, gdzie pracuje i przebywa. Nie można pominąć również kwestii tego, że otrzymuje odpowiednie wynagrodzenie z wykonaną pracę. Praca najemna jest oparta o umowę o pracę w Niemczech, jednak podatki płacone są w Polsce. Warto mieć na uwadze, że taki rodzaj zatrudnienia nie może trwać w nieskończoność. Warunkiem, który należy spełnić, jest nieprzekroczenie jednego roku zatrudnienia.
Jakie są zalety i wady pracy najemnej w Niemczech?
Czy taka forma zatrudnienia jest w ogóle korzystna i komu się opłaca? Bez dwóch zdań tak, o czym mówią same statystyki. Praca najemna cieszy się sporą popularnością na terenie całej Unii Europejskiej. Przede wszystkim ogromną zaletą, jaka się z nią wiąże, jest gwarancja stałego etatu oraz ogólna stabilizacja. Dodatkowo kwestia opłacania na czas składek ZUS – ten obowiązek spada na pracodawcę, dlatego nie musimy się o nim martwić. W większości przypadków pracownik najemny ma odprowadzane składki w Polsce, mimo że przebywa i pracuje w Niemczech.
Jednak warto mieć na uwadze pewne ograniczenia, jakie wiążą się z zatrudnieniem w pracy najemnej. Przede wszystkim utrudniony jest rozwój na danym stanowisku, ponieważ pracownik najemny nie ma możliwości samodzielnego kierowania ścieżką kariery. To osoba, jaka nas zatrudnia, ma wpływ na to, w jakim obszarze będziemy się realizować. Kieruje ona zakresem obowiązków, liczbą godzin czy efektywnością pracy. Jednocześnie w dowolnym momencie może zmienić określone cele bez konsultacji z pracownikiem najemnym i jego zgody.
Dlaczego praca najemna jest popularna?
Popularność pracy najemnej rośnie z roku na rok i nie jest to wcale nowe zjawisko. Tak naprawdę wraz z wejściem do UE otworzyły się możliwości i nowe drzwi dla wielu pracowników. Firmy i korporacje korzystają z opcji, jaką są pracownicy najemni. Warto jednak upewnić się co do tego, że będziemy mieć podpisaną umowę o pracę, a także że zostanie nam wypłacone należne wynagrodzenie. To dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które przez jakiś czas chcą nie martwić się o formalności czy drogę zawodową. Praca najemna nie da rozwoju i nie zapewni kariery, ale pozwala na stabilne zatrudnienie i zarobienie atrakcyjnych pieniędzy.