Ubezpieczenie ochrony prawnej – kiedy wykupić i dlaczego warto?

Zastanawiasz się nad wykupieniem ubezpieczenia ochrony prawnej, mieszkając i pracując w Niemczech? Ten niezwykle popularnie wybierany typ ubezpieczenia niesie za sobą wiele korzyści. To gwarancja spokoju i bezpieczeństwa w sytuacji, gdy dochodzi do sporów sądowych. Gdy decydujemy się na ubezpieczenie (Rechtsschutzversicherung), mamy pewność otrzymania należytej pomocy finansowej, kiedy jesteśmy stroną postępowania sądowego. Dowiedz się więcej na ten temat.

Co zapewnia ubezpieczenie ochrony prawnej? 

W Niemczech bardzo wiele osób decyduje się na skorzystanie z ubezpieczenia ochrony prawnej. To popularna na Zachodzie usługa, która cieszy się zaufaniem. Nic dziwnego, w końcu gwarantuje ona spokój i komfort w sytuacjach, które mogą nas wielokrotnie przytłoczyć. W ramach umowy ubezpieczenia ochrony prawnej otrzymujemy bardzo kompleksową pomoc, w której zawarte jest przejęcie przez ubezpieczyciela wszystkich kosztów wynikających z prawej obsługi osoby ubezpieczonej. Zatem, jeśli mieszkając w Niemczech, zostajemy stroną sporu prawnego, takie wsparcie jest niezwykle korzystne. 

Zatem co znajduje się tego rodzaju ubezpieczeniu? Do najpopularniejszych sektorów, w których działa Rechtsschutzversicherung, należą:

  • Ochrona prawna dla kierowców (Verkehrsrechtsschutz) 
  • Ochrona prawna z zakresu dochodzenia odszkodowań (Schadensersatzrechtsschutz) 
  • Ochrona prawna z zakresu nieruchomości (Wohnungs – und Grundstücksrechtsschutz) 
  • Ochrona prawna związana z administracją skarbową (Steuerrechtsschutz) 
  • Ochrona prawna w sprawach związanych z prawem rzeczowym i umowami (Rechtsschutz im Vertrags) 
  • Ochrona prawna w zakresie spraw rodzinno-spadkowych (Beratungsrechtsschutz) 

Jakie koszty pokrywa ubezpiecznie ochrony prawnej?

Rechtsschutzversicherung pokrywa takie koszty jak koszty sądowe, honorarium adwokata – można go sobie samodzielnie wybrać, wydatki poniesione na powołanie świadków oraz biegłych, koszty procesowe, które ponosi druga strona, a my jesteśmy zobligowani do ich zwrócenia. Ponadto ubezpieczenie ochrony prawnej umożliwia opłatę kosztów egzekucji.

Warto mieć jednak na uwadze, że każda firma ubezpieczeniowa może mieć inny zakres zarówno usług, jak i kosztów ubezpieczenia. Niektóre z nich wymagają w umowach wkładu własnego ze strony klienta. Niezależnie od tego warto zdecydować się na taką formę wsparcia, która gwarantuje spokój i bezpieczeństwo w nawet najbardziej stresujących sytuacjach. W wielu przypadkach ubezpieczyciele gwarantują ochronę również poza terytorium Niemiec, a także dla dzieci i innych członków rodziny osoby ubezpieczanej. 

Ubezpieczenie ochrony prawnej – dla kogo i za ile?

Spory prawne to poważna, kłopotliwa i dłużąca się sytuacja, która wymaga szybkiego i odpowiedniego reagowania. Szczególnie w Niemczech występuje ich całkiem sporo. Dlatego warto zabezpieczyć się w należyty sposób, wybierając ubezpieczenie ochrony prawnej. To dzięki niemu mamy możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na pokrycie różnorodnych kosztów procesowych. Są one bardzo wysokie, ponieważ dla przykładu opłacenie adwokata może wynieść nawet kilka tysięcy euro. Warto tego uniknąć. Stawki związane z tego rodzajem ubezpieczenia są różne. Wahają się od około 150 euro do 260 euro. Wszystko zależy od tego, czy chcemy ubezpieczyć wyłącznie siebie, czy może całą rodzinę. Ponadto istotny jest zakres świadczeń oraz wkład własny. Niemniej zawsze jest to opłacalne rozwiązanie i pewność spokoju na długi czas. 

Obrazek wyróżniający utworzono w Canva.com