Praca w Polsce i w Niemczech – jak się rozliczyć?
Praca świadczona na terenie dwóch państw, wiąże się z koniecznością rozliczenia wszystkich zarobków. Choć z pozoru, podsumowanie dochodów uzyskanych w Niemczech i Polsce jest skomplikowane, istnieje szereg regulacji, klarujących całą procedurę. W myśl przepisów, polski podatnik zobowiązany jest do wykazania wszystkich zarobków w rocznym zeznaniu PIT.
Pracowałeś w Niemczech? Oto co musisz wiedzieć, aby skutecznie rozliczyć się z urzędem skarbowym
Wielu Polaków pracujących za granicą obawia się, że ten sam dochód będą zmuszeni wykazać zarówno w niemieckim urzędzie, jak i polskim. Taka praktyka poważnie uszczupliłaby podatkowo wynagrodzenie. Na szczęście, istnieje regulacja polsko-niemiecka, zapobiegająca podwójnemu opodatkowaniu pensji.
Każdy podatnik, który w danym roku podatkowym osiągał dochody, bez względu na to, czy pracował wyłącznie w Niemczech, czy tylko częściowo, musi rozliczyć się z polskim urzędem skarbowym. Przepis dotyczy polskich rezydentów podatkowych. To określenie osób, które posiadają na terenie Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych lub przebywają w kraju dłużej niż 183 dni w roku. Wówczas każdy dochód osiągnięty w Polsce i za granicą musi zostać zgłoszony polskiemu urzędowi skarbowemu. Aby móc rozliczyć niemieckie wynagrodzenie, do deklaracji PIT należy dołączyć załącznik ZG. Jeśli polski pracownik świadczył pracę tylko i wyłącznie na terenie Niemiec, do urzędu należy przedłożyć tzw. zerowy PIT wraz z w wyżej wspomnianym dokumentem.
Gdzie znaleźć wszystkie potrzebne formularze?
Dokumenty potrzebne do rozliczenia się z urzędem skarbowym bez trudu można znaleźć w sieci, na oficjalnych stronach bezpośrednio związanych z tą instytucją. Z tej opcji mogą skorzystać wszyscy Polacy, którzy muszą rozliczyć dochód, a w wyznaczonym na to okresie przebywają na terytorium Niemiec. Dzisiaj cała procedura odbywa się z wykorzystaniem Internetu. Złożenie deklaracji podatkowej nie wymaga przebywania w Polsce, aby cały proces doprowadzić do końca.
Osoby preferujące standardową formę przekazania PIT-u, mogą pobrać wymagane dokumenty bezpośrednio z najbliższego urzędu skarbowego i dostarczyć swoje zeznanie osobiście lub za pośrednictwem poczty.
Masz problem z wypełnieniem deklaracji podatkowej? Skorzystaj z pomocy!
Chociaż polski urząd skarbowy stosunkowo czytelnie instruuje podatników, jak prawidłowo wypełnić PIT, zawiłości związane z podwójnym opodatkowaniem mogą przysporzyć trudności. Źle wypełniona deklaracja wiąże się z koniecznością naniesienia odpowiednich poprawek. Jeśli więc pracownik nie ma pewności co do tego, jak wypełnić wymagane dokumenty, może skorzystać z pomocy firm, specjalizujących się w tych sprawach.
Specjaliści pomogą prawidłowo uzupełnić deklarację podatkową. Podpowiedzą też, jak najkorzystniej dla pracownika rozliczyć dochód, a w razie problemów i niejasności, odpowiedzą na każde pytanie.
Zdjęcie wpisu: Nejron Photo / Shutterstock