Co zrobić, gdy niemiecki pracodawca nie wypłacił pieniędzy mimo wyroku na korzyść pracownika?

Kiedy proces sądowy już się kończy i zawarta ugoda lub wyrok są korzystne dla klienta, z pewnością kończy się bardzo stresujący etap. Po zawarciu ugody i zatwierdzeniu jej przez obie strony sporu oraz sąd, pracodawca ma obowiązek rozliczenia się z jej warunków.

W zdecydowanej większości przypadków ten proces odbywa się bezproblemowo w przeciągu miesiąca.

Co zrobić gdy pomimo wyroku sądu na swoją korzyść pracodawca nie wywiązuje się z warunków zawartych w ugodzie?

Istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby skutecznie dochodzić swoich praw i odzyskać należne środki. Pierwszym krokiem jest kontynuacja współpracy z prawnikiem prowadzącym sprawę.

Jeśli pracodawca nie wywiązuje się z ugody, prawnik po upływie wyznaczonego terminu wysyła pismo wzywające do zapłaty i wskazuje datę, do której transfer środków powinien zostać wykonany. Prawnik może również skontaktować się z reprezentantem prawnym byłego pracodawcy i w imieniu klienta prowadzić mediacje.

W przypadku braku reakcji ze strony pozwanego pracodawcy, prawnik może wskazać, iż właściwym działaniem będzie rozpoczęcie nowego procesu ukierunkowanego na zdobycie zaległych środków zawartych w sądowej ugodzie lub wyroku.

Jest to uzależnione od tego, czy w dokumentach sądowych jest wskazana kwota należności do wypłacenia, czy ustalenia są opisowe – w przypadku przywrócenia/ przedłużenia zatrudnienia np. czas zakończenia stosunku pracy.

Przy drugim scenariuszu, konieczne będzie rozpoczęcie nowego procesu. W tej sytuacji na korzyść klienta przemawia fakt, iż jest w posiadaniu wyroku sądowego i protokołu z rozprawy, jednakże należy również uzbroić się w cierpliwość, ponieważ należy ponownie oczekiwać na wyznaczenie terminu rozprawy, a następnie na uprawomocnienie się wyroku.

Masz wyrok przeciwko niemieckiemu pracodawcy? Sprawdź, jak wyegzekwować pieniądze

Po uzyskaniu prawomocnego wyroku sądu pracy w Niemczech, kolejnym krokiem jest rozpoczęcie egzekucji komorniczej. Warunkiem jest wcześniejsze uzyskanie klauzuli wykonalności (Zwangsvollstreckungsklausel), którą wydaje sąd prowadzący sprawę.

Bywa ona przekazywana wraz z wyrokiem. Mając taki dokument, można skierować sprawę do niemieckiego komornika (Gerichtsvollzieher) – najlepiej działającego w rejonie, gdzie zarejestrowana jest firma pracodawcy.

Komornik ma prawo zająć środki pieniężne z konta bankowego, a także majątek ruchomy i nieruchomy, w tym sprzęt firmowy, pojazdy czy wierzytelności od kontrahentów.

Dla powodzenia egzekucji bardzo istotne jest przygotowanie dokładnych informacji o dłużniku – takich jak adres siedziby, numer konta, NIP, a także wszelkie dane dotyczące posiadanego majątku.

W przypadku bardziej złożonych spraw warto rozważyć skorzystanie z pomocy prawnika lub wyspecjalizowanej firmy zajmującej się egzekucją należności w Niemczech.

Wielu pracowników rezygnuje z dalszych działań po otrzymaniu wyroku, obawiając się, że odzyskanie pieniędzy jest niemożliwe. Tymczasem w praktyce często udaje się wyegzekwować należność – czasem w krótkim czasie, innym razem po kilku miesiącach.

Kluczem do sukcesu jest konsekwencja, znajomość procedur i szybka reakcja. W przypadku braku czasu lub zasobów, warto zlecić działania ekspertom – zwiększa to szanse na skuteczne odzyskanie należności i ogranicza ryzyko błędów.

Co jeśli firma nie zapłaciła z powodu niewypłacalności?

Zdarza się również, że krótko po wydaniu wyroku, firma zatrudniająca klienta ogłasza upadłość. Może to się wiązać ze stresem i niepewnością co do gwarancji wypłaty odprawy, jednakże istnieje sposób na rozwiązanie tej sytuacji.

Każda firma ma obowiązek odprowadzania składek do funduszu upadłościowego i dzięki temu istnieje możliwość wypłaty zasądzonych środków. Procedurę uzyskania środków z funduszu upadłościowego opisaliśmy w artykule pod linkiem poniżej:

https://yourright.net/upadlosc-pracodawcy-a-odpowiedzialnosc-za-wynagrodzenie/


Obrazek wyróżniający:
Projekt grafiki: Your Right
Ilustracje w grafice: Canva.com